alexa gelingeliyor.com
GELİNGELİYOR'U FACEBOOK'DA

Özgün Düğünler

<< Geri 08-12-2014 13:47

By: Admin

ÖZGÜN OLMAK...

Bir senede kaç kez düğüne gideriz? “Düğün Mevsimi” tabirini içeren aylar geldiği zaman en az 3 düğüne şahit oluruz. Sizler de düğün sahibi olmadığınız zaman düğünü gözlem yapma aracı olarak kullananlardan mısınız? Oturduğum yerden tüm ayrıntıları incelerim. Ve fark ettiğim bir nokta, her sene belirli modaların olması. Mesela bu moda olabilecek şeylerden birkaçını sıralayalım; en başta müzikler… Dönemin “düğün şarkısı” diye gözde olmuş parçası mutlaka üç düğünden ikisinde denk gelir. Bana göre düğünde gelin ve damadın ilk dansında çalan parça, çiftin arasında özel bir anısı, anlamı olan parçadır. Bu örnek verilen üç düğünden ikisinde çalan parça da ne hikmetse, çiftlerimizin özel parçası oluveriyor. Bunu çok da özgün bulduğumu söyleyemeyeceğim. Bir çift istisnai durumlar yoksa evlenme kararı almışsa eğer yaklaşık iki üç senedir tanışıyor olmalı. Bu durumda dönemin hit parçasını ilk dansı seçen çiftimiz o özel anı yaşamak için gerçekten doğru zamanı yakalamış şanslı çiftlerdendir. Diğer bir moda düğün konseptleridir. Gelinin konuklarına dağıttığı hediyelerden tutun da düğün salonunun dizaynı, gelinin kullandığı kıyafetlere kadar bu konsept dahilinde gelişiyor.

Örnek vermek gerekirse, son dönem konseptlerini ele alalım. Malum bir “Muhteşem Yüzyıl” furyası atlatıldı. Doğal olarak bu furya düğünlerin konseptlerine yansıdı. Yakıştı mı? Tartışılır. Ama bana göre ilk yapan kişi için mükemmel bir yaratıcılık örneğiydi. Fakat sonrasında yapılan birebir durumlar biraz daha özgünlükten uzak olmaya başladı. Örneğin gelin ve damadın düğün salonuna Komedi Dans Üçlüsü tarzında şarkıları birbirlerine söyleyerek girmesi ilk izlediğimizde bizlerde kocaman bir gülümseme yarattı. Neden? Çünkü farklıydı, özgündü. Daha sonrasında izlediklerimiz ise bize hep ilkini hatırlatıp “amaaan” dedirtti. Düğün iki insanın hayatlarını birleştirmesindeki belki de en önemli köşe taşlarından birisidir. Bu durumda gelin ve damadın gerekirse profesyonel bir yardım alıp gerçekten özgün bir çaba ortaya koymasından yanayım. O kadar paralar harcanarak hazırlanan emeklerin “ay Fatmagillerin düğündekinin aynısı kıız” şeklinde bir yorum alması sizce de üzücü değil midir? “Düğünü biz başkası için mi yapıyoruz canım” dediğinizi duyar gibi oldum. E o zaman daha da özgün olmaya çalışmak gerekmez mi? İnsan kendisi için yaptığı bir işte, iş sonunda mutlu olmak için elinden geleni yapmaz mı?

Gelin ve damat adaylarına tavsiyem, ince eleyip sık dokuyarak yaratıcı fikirlerle düğün yapmaya özen göstermelisiniz ki yıllar sonra hatırlanacak en güzel anınız düğününüz olsun…

* Yorumlar

Sosyal Ağ
Geri Bildirim Formu
* Kişi : Belirsiz
* Tür :
gelingeliyor reklam

Kişiler