alexa gelingeliyor.com
GELİNGELİYOR'U FACEBOOK'DA

Özgürlüğün Şehri Stockholm

<< Geri 17-03-2015 10:22

By: Admin


 

Stockholm’de muhteşem müzeler var; ama sadece hızlı bir tur için zaman ayırdınızsa; Vasa Müzesi’ni gezmeniz şart. Modern Sanatlar Müzesi’nde Andy Warhol, Pablo Picasso ve Salvador Dali’nin yanı sıra; İsveçli sanatçıların da ilginç eserleri bulunuyor. Stockholm’un en güzel, en resimlik yeriyse Ortaçağdan kalma Gamla Stan. Stadsholmen Adası’nda bulunan Gamla Stan, daracık sürprizli sokaklara ve meydanlara sahip; aynı zamanda lokanta, bar, kafe ve ufak dükkanlarla dolu, kentin en eski bölümü...

GASTRONOMİ TAPINAĞI

Stockholm, muazzam bir gastronomi dünyasına da ev sahipliği yapıyor. İsveç mutfağı, ilk başta organik deniz ürünlerinin ağırlıkta olduğu; basit ve besleyici yemeklerden oluşuyor gibi görülse de dünyanın en sofistike restoranlarından birkaçı yine Stockholm’de bulunuyor. Bunlardan biri, Frantzen and Lindeberg. Sadece 19 kişilik restoranda, bar önündeki dört sandalyeden birini kaparsanız tam bir yemek şöleni izleme şansınız var. Mathias Dahlgren’ın Michelin yıldızlı Matsalen & Matbaren’i de yemek yenmesi gerekli yerler arasında. Şehrin ortasında 1888’den beri açık olan balık pazarı Östermalms Saluhall, öğle yemeği için ideal. Aynı zamanda şarküteri kasap ve manavların da yer aldığı bu tarihi pazarın içindeki deniz ürünleri lokantaların da ıstakoz, istiridye başta olmak üzere İsveç usulü ufak mezeleri de tatmalısınız. AG Restaurang & Bar, et yemeği sevenler için ideal. Tasarım merkezi Tasarım konusunda dünyaca ünlü bir ülke olan İsveç’in başkenti Stockholm, epey ışıltılı bir alışveriş atmosferine sahip. Şehir; İsveç’e özgü tasarımlardan oluşan kıyafet, iç dekorasyon ürünleri, mobilya ve hediyelik eşya mağazalarıyla dolu.
 


 

Acne, Filippa K ve Cos gibi İsveçli giyim markalarının yanı sıra; şehrin en göz alıcı tasarım dükkanları olan Svenskt Tenn, Modernity, Konsthantverkarna şehrin mutlaka ziyaret edilmesi gereken diğer yerleri. Şehrin en merkezi yerinde bulunan Nobis’e, yeni hayatını kazandıransa Claesson Koivisto Rune tasarım stüdyosu. İskandinav tasarım anlayışını tarihi dokuyla son derece güzel harmanladıklarını, otelin iç avlusunda bulunan ve tarihi dokuya bakan kafesinden anlıyoruz. İskandinav markalarının mobilyalarına Foscarini aydınlatmaların eşlik ettiği bu alan, insanın kendini son derece rahat hissettiği bir ortam sunuyor. Otelin bir başka özelliği de, ünlü İsveçli moda markası Acne’nin şık mağazasının ve şehrin en gözde yerlerinden The Bistro’nun, hemen giriş katında olması.
 


 

Kaynak: elle.com.tr
 

* Yorumlar

Sosyal Ağ
Geri Bildirim Formu
* Kişi : Belirsiz
* Tür :
gelingeliyor reklam

Kişiler