alexa gelingeliyor.com
GELİNGELİYOR'U FACEBOOK'DA

Hipnozla İlgili Merak Edilenler

<< Geri 17-04-2015 16:59

By: Admin

Sizlerle hipnozun ne olduğunu ve hangi alanlarda kullandığını paylaşmak istiyorum. En çok sorulan soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Hipnoz nedir?

Ben size her yerde yazdığı gibi bir rüya hali olmadığını falan anlatmayacağım hipnozun ne olduğunu anlamak için küçük bir şey yapmanızı istiyorum. " Şimdi sizden, kırmızı bir topu havaya atmanızı ve topun yavaş yavaş düşüşünü hayalinizde canlandırmanızı istiyorum. Ne güzel düşüyor salına salına zıplıyor değil mi?" Çok güzel.
 


 

İşte hipnozun mekanizması da bu kadar basittir ve gün içerisinde birçok kez hipnoz oluruz. Diğer bir örnekte araba kullanan okuyucularım bilirler, zaman zaman hepimize olur arabayı kullanırken dalar gideriz. İşte o daldığınız anlar da birer hipnoz halidir. Sadece biz ona dalmak deriz ama nereye olduğunu bilmeyiz.

Hipnoza girdikten sonra ya uyanmazsam?

Eğer bu soruyu merakla okuyorsanız seyrettiğiniz bir filmden ya da şovdan etkilenip hipnoz olmuşsunuz demektir. Çünkü hipnoz telkinlerle oluşturulur ve dolayısıyla çıkmamak diye bir şey yoktur. Literatürde hipnoz yapan tüm uzmanlar dâhil kimse böyle bir vakaya rastlamamıştır.
 


 

Ya söylemek istemediğim şeyleri hipnoz altında söylersem?

Gözünüzde canlanması için araba örneğini tekrar vereceğim, araba kullanırken daldınız! Ki biz buna hipnoz diyoruz peki siz bu haldeyken başkasına istemediğiniz bir şeyi söyler misiniz? Ve küçük bir not daha hipnoz halindeyken bilinçaltınız daha aktif olduğundan 1000lerce kez daha dikkatlisinizdir. Öyle değil mi? yoksa dalmış haldeyken araba kullanıp eve kadar nasıl sapasağlam geliyorsunuz?
 


 

Herkes hipnoz olabilir mi?

Demans hastaları, düşük kapasiteli IQ sahipleri, çok yaşlanmış dikkatini bir noktada toplayamayanlar, ciddi akıl hastaları dışında hemen herkes hipnoz olur ve telkinleri alır. Hipnozun derinliği farklı olabilir ancak buda çok önemli değildir. Çoğu durumlarda hafif bir hipnoz hali bile yeterlidir. Yaş aralığı olarak da 3-4 yaşlarından başlayarak çok ileri yaşlara kadarki (dikkatini toplaya bildiği yaşa kadar) tüm yaş aralıklarında uygulanabilir.
 


 

Hipnoz hangi alanlarda kullanılıyor?

Depresyon, her çeşit fobiler, cinsel rahatsızlıklar, zayıflama ya da kilo alma, sigarayı bırakma, ağrı azaltma, kendine güven, kıskançlık, sınav kaygısı gibi birçok problem üzerinde kullanılmaktadır. Ancak bu ve benzeri sorunların dikkatle ve tecrübeyle yorumlanması gerektiğini hatırlatmak isterim.

Kaynak: mahmure.com

 

* Yorumlar

Sosyal Ağ
Geri Bildirim Formu
* Kişi : Belirsiz
* Tür :
gelingeliyor reklam

Kişiler