alexa gelingeliyor.com
GELİNGELİYOR'U FACEBOOK'DA

Gebelik Sürecinde Egzersiz Yapılabilir mi?

<< Geri 15-10-2015 04:12

By: Admin

Gelin adaylarımızın ve yeni evli çiftlerimizin merak ettiği sorulardan birisi olan ''gebelik süreci içerisinde egzersiz yapmanın faydası veya zarar var mı? sorusuna bu yazımızda buna cevap vereceğiz. Düğün bitti balayından dönüldü ve yeni evli olarak hayalini kurduğunuz ve evinize neşe ve bereket getirmesini umduğunuz minik sürpriz size aniden merhaba dedi. Ve ''Tebrilkler hamilesiniz diyen doktorunuzu can kulağı ile dinlemeye başladınız.
Öncelikle şunş söyşlemeliyiz ki gebelik süreci içerisinde egzersiz yapmanın değil zararı, büyük faydaları var. En büyük faydalarının başında, normal doğumu kolaylaştırması. Her ne kadar tıp gelişmiş olsa ve birbirinden farklı yöntemler kullanılarak doğum yapılsada, normal doğum en ideal olanı. Egzersiz de bunu kolaylaştırıyor. Peki diğer faydaları neler? Sayalım…

 

 

  1. Gebelik sürecindeki kusmaları azaltır. Baş dönmesini yaşanmaz.
  2. Vücudun çeşitli yerlerindeki ağrılar kurtulmuş olursunuz.
  3. Bedenin sıkı olmasını sağlar.
  4. Nefes problemini çözer.
  5. Stresi ortadan kaldırır.
  6. Uyku kalitesini artırır.
  7. Cinsel tatminsizlik veya idrar kaçırma gibi durumları da önler.

Bu ve bunun gibi farklı faydaları var. Ancak bu kadar faydalı diye de her gün iki veya üç sat egzersiz yapayım demeyin. Sadece 20 dakika yapın ve bu egzersiz hareketleri de ağır olmasın. Birde sakına egzersiz yapmaya ısınmadan başlamayın. Çünkü gebelik hormonlarından dolayı kaslar gergin olabilir. Isınma sayesinde kasları gevşemesini sağlarsınız.

Neye dikkat etmelidir?

Gebeliğin ilk zamanlarında egzersiz de bir sınırlama olmayabilir. Tabi doktorla yapılacak olan görüşmelerde bebekle ilgili bir sıkıntı yoksa. Her şey normalse egzersizlere devam etmekte sakınca yok. Ancak hamileliğin 2 ve 3.trimestrda ayakta ve sırtüstü yapılan egzersiz hareketlerini terk etmek gerekir.

Eğer vajinal kanama, baygınlık hissi, bel ağrıları, bebek hareketlerinde azalma, çarpıntı gibi durumlar hissederseniz egzersizi bırakın. Dinlenin ve doktor kontrollerini asla bırakmayın. Çocuğunuzun sağlığı için gebeliğin sonlanmasına yakın zamanlarda egzersizleri yürüme şeklinde gerçekleştirin. Bu daha sağlıklı bir tercih olacaktır. 

 Gelin adaylarımız ve yeni evli çiftlerimizin merak ettiği bu konuyu sizlerle paylaşmak istedik. Sorularınız ve merak ettiğiniz diger konular için lutfen bize yazın. info@gelingeliyor.com

* Yorumlar

Sosyal Ağ
Geri Bildirim Formu
* Kişi : Belirsiz
* Tür :
gelingeliyor reklam

Kişiler