alexa gelingeliyor.com
GELİNGELİYOR'U FACEBOOK'DA

Klasik Çizgilerle Dekorasyonda Fark Yaratmak!

<< Geri 25-11-2015 11:41

By: Admin

Herkesin modern olmaya gayret ettiği zaman içerisinde her şeyin tek düze bir hal aldığını farkında mısınız bilmiyorum? Ama ben farkındayım. İnsanlar da aslında bilinçaltlarında modern hayatın monoton hayatına karşı bir manifesto yazmışlar. Öyle ki bir arayış içerisindeler. Ama bu arayış da modern hayat unsurları içerisinde olduğu için çözüm bulunamıyor. Hiç olmazsa insanlar tarihi evlerdeki mimari yapıyı görerek, hayretle izliyorlar. Çünkü orada ferahlık ve huzurun insan için işlenmiş olan eserlerini temaşa ediyorlar.

Buda onların modern hayata karşı eleştirisinin bir başka yüzü. Öyle ki Osmanlı Devletinin ihtişamlı mimari yapısı bugünde birileri tarafından kopya ediliyor. Bunun sebebi insana sunulmak istenen yaşamsal bir alan ihtiyacı. Bu Osmanlı da vardı. Ama şimdiki mimari saltanata baktığınızda, kutu gibi evlere sığdırılan binlerce kişi var. Kimse de “Bu nedir yahu?” demiyor. Ama parası olanlar bina da oturacağına, daha geniş bir mimariyi andıran villalarda oturmayı tercih ediyor. En isabetli kararı veriyorlar yani…

 

Klasik tarzı seçenler de ne düşünüyor?

Klasik dekorasyon tarzı da lüksün ihtişamına vurulan bir darbe. Çünkü klasik çizgiler daha nostaljik bir akımın eseri. Onda insan için yapılmış bir eser görünümü var. Sadelik, sahicilik ve ferahlığı temsil eden ahşap sanatı. Bular modern dekorasyon içerisinde kaybolmuş veya şekiller içerisinde anlamını yitirmiş. Diyeceksiniz ki klasik mobilyaların şekli yok mu? elbette var. ama modern dekorasyona ait mobilyalar sadece monoton sanatın icrası. Anlam ve manası sadece lüks üzerine kurulmuş, pohpohlama üzerine bina edilmiş, karizma üzerinden de ilham almış bir şekilde. Halbuki klasik mobilya sanatında işlemeler insanların emeğinin dolayısıyla alın terinin bir çizgisini temsil ediyor. bakıldığı zaman karizmatik olma yarışının değil bir eseri olmadığını anlıyorsunuz. Amaç sadece sanat ve insan ruhunu doyurucu mimariyi sunmak.

 

* Yorumlar

Sosyal Ağ
Geri Bildirim Formu
* Kişi : Belirsiz
* Tür :
gelingeliyor reklam

Kişiler