alexa gelingeliyor.com
GELİNGELİYOR'U FACEBOOK'DA

Nişan Bohçanızda Bulunması Gerekenler

<< Geri 27-02-2016 07:48

By: Admin

Bir önceki yazımızda söz merasiminden ve neler yapılması gerektiğinden bahsettik. Bu yazımızda ise bir sonraki aşamadan yani nişandan bahsedeeğiz. Evlilikten önceki en büyük resmi adım sayılan bu aşamada hem kız tarafı hem erkek tarafı artık evliliğe hazırlanmaktadır ve evlilik için kesin karar verilmiş demektir. Bazen bir önceki aşama olan söz kesimi atlanmaktadı. Bu kısa süre içinde evlilik ya da nişan yapılacaksa söz kesimi merasimine gerek görülmemesinden kaynaklanmaktadır.

 

 

Nişan merasimi söz kesiminden farklıdır ve daha çok düğünle ilgilidir. Kız tarafının evinde olabileceği gibi direkt düğün tarzında da yapılabilmektedir. Bazen araya askerlik gireceği zaman ya da atamalar, sağlık sorunları olduğunda nişanlar düğün tadında yapılır. Nişanı adet olarak kız tarafı üstlenmektedir. Gelinin ne giyeceği kuaför masrafları gibi harcamaları ise damat tarafı karşılar. Ancak damat tarafının harcamaları bununla kısıtlıdır. Geri kalan her şeyi, salon, kıyafet, yemek masraflarını kız tarafı karşılar ve hazırlığını yapar. Sonra da damat tarafı kız tarafına nişan yapmak için ziyarete gelir. İşte bu noktada nişan bohçaları güdeme gelir ve iki taraf da bu bohçaları karşı tarafa teslim eder.

Peki bir nişan bohçasında ne olur? Çiflerin ailelerine ve diğer yakınlarına çeşitli hediyeler bulunan bohçalar aslında aileden aileye değişebilmektedir.  Ancak her bohçada olması gerekenler arasında terlik, iç çamaşırı, pijama takımı, çorap, kıyafet, çanta cüzdan, havlu, patik, yemeni gibi şeyler bulunur. Bunların yanı sıra 6’lı gece seti, geln ayna seti, nişan tepsisi de bulunabilir. Ailelerin durumuna göre ek şeyler de bulunabilmektedir.  Bazı durumlarda bohçanın içeriği artabilir ve maddi olarak fiyatı yükselebilir bazen de bu saydıklarımıza ek birkaç ekonomik eklenti daha yapılır. Tamamen aileye ve merasim geleneğie göre değişiklik gösterebilen bir durumdur. Daha sonra yukarıda bahsettiğimiz koşullara göre uygun merasim yapılır ve nişan gerçekleşmiş olur. Bundan sonra artık geriye sadece evlilik  kalmıştır. Nişan yüzüğü de bu esnada takılacaktır ve söz yüzükleri çıkacaktır.

 

 

* Yorumlar

Sosyal Ağ
Geri Bildirim Formu
* Kişi : Belirsiz
* Tür :
gelingeliyor reklam

Kişiler