alexa gelingeliyor.com
GELİNGELİYOR'U FACEBOOK'DA

Huzurlu Bir Evliliğin Olmazsa Olmazları

<< Geri 27-02-2016 08:06

By: Admin

Değişen çağla birlikte 21. Yüzyılın hayatımıza soktuğu pek çok şey ilişkilerin dinamiklerini de değiştirmeye başladı. Yalnızlığı tercih eden insanların sayısı hayli artarken mutlu ve huzurlu bir evliliğe adım atmak için bazı konularda dikkatli olmak gerektiği daha bir onem kazandi. Bir evliliğe başlamadan önce elbette iki tarafında ne istediğini iyi bilmesi gerekiyor. Karşıdakini gerçek manada tanıması da bir o kadar önemli. Onun ve kendisinin ne istediğini iyi anlamak bir evililiğin başlamasına ya da başlamamsına doğrudan etki ediyor.Peki evlenmeden önce yeterince birlikte vakit geçirdiğinizi düşünüyor musunuz? Hiç birlikte tatile çıktınız mı mesela? Biliyoruz evlenmeden tatile çıkmak biraz zor. En azından farklı konularda farklı tepkiler verdiğiniz açık. Bu reaksiyonların ne kadarı size göre tolerans gösterebileceğiniz nitelikte? Bir insanın diğer birine katlanması söz konusu olduğunda orda bir problem olduğu düşünülebilir çünkü katlanmak kelimesi tek taraflı bir davranış biçimi.  Beklentilerinizin ne olduğunu iyi bilmeniz gerekiyor.

 

 

Ne kadar iyi biliyorsanız bilin bu beklentiler zamanla değişebilir. Bu değişimlerin aynı ritimde gerçekleşmesi yine de mümkün. İlerleyen süreçte ayrı ayrı değişimler göstermek,birbirinden uzaklaşırcasına tavırlar sergilemek, beraber değişmenin getireceği olumlu gelişmeleri ortadan kaldırabilir. Zaman ilerledikçe beklentiler ve beğeniler tutarsız ilerliyorsa o evliliğe başlamadan önce durup aynaya bakmanın vakti gelmiş demektir. Çünkü şu an başlayan ayrışma ilerleyen süreçte çok daha büyük bir boyuta varabilir ve çifler neden birlikte olduklarını sorgulayabilirler. Bir evlilikte biri fedakarlık yaparak diğerinin beğeni ve beklentilerine göre yaşayabilir ama bu ne kadar doğru ve sağlıklı olur, orası tartışılır. Kimse bütün hayatını başkasının yaşam tarzına göre ayarlamak  için evliliğe adım atmıyor değil mi? Birlikte olmanın ahengi bu demek değil çünkü.

 

 

Huzurlu bir evlilik herkesin en büyük hayallerinden biri. Ama huzurunuz daha evlenmeden bozulmaya başlamışsa ilerleyen süreçte hayat ritminiz ciddi oranda bozulabilir ve çok yorucu bir hal alabilir. Unutulmamalı ki evlilik öncesi ilişkilerde tam olarak karşıdakini tanımak biraz zordur. Hele ki ülkemizde söz ,nişan ve düğün arasındaki zamana bakıldığında ,dünyanın diğer ülkelerine kıyasla oldukça hızlı gelişen bir süreç olduğu görülebilir. ''Elalem ne der '' algısı ağır olan Türk toplumu evlendikten sonra bazı şeylerin düzeleceği inancıyla birbirini daha iyi tanımak gibi önemli bir olguyu gözardı edebiliyor. Bu ''madem birbirinizden hoşlandınız.Sizinkiler istemeye gelsin'' ile başlar ve söz,nişan ve düğün arasına fazla süre girmez. Dolayısıyla ,her koşulda bu süreyi kısa da olsa iyi değerlendirmeli ve tamamiyle partnerinizle olan ilişkiye konsantre olunmalıdır. Sonuçta malzememiz insan ve onu tanımanın da yollarını siz araştırıp bulmalısınız. 
 

Herkes sevdiği kişinin her halini görmez ve birlikte olmadığı zamanlardaki beğeni ve beklentilerini bilmeyebilir. Ayrıca kimileri bu süreçte bazı küçük maskeler de takabilir ve maskeler evlilikte çıktığı zaman karşıdaki kişi tarafından büyük görülebilir. Bu nedenle ilişki boyunca iki tarafında kendisi olması, maskelerden uzak ve dürüst, açık olması sağlıklı bir evliliğin başlangıcına atılan ilk adım olacaktır.  Böylece hayal kırıklıklarından kurtulur, huzurlu ve mutlu bir evlilikle birlikte sağlam temeller üzerinde birlikte değişip dönüşülebilir ve her zaman ne kadar değişilirse değişilsin hayattan ve evlilikten keyif alınabilir.

 

 

Bu süreç içinde çiftlerin karşılıklı olarak saygıyı ve güveni sağlaması gerekiyor. Evet çok klişe oldu farkındayız. Sevgi ve saygı. Ya para? Para olmadan oluyor mu?  Buna bazıları evet bazıları hayır diyebilir. Parayla saadet olmaz.Ettiğin yanına kalmaz bşr şarkı sözüdür ve konumuzla olan ilgisi yok denecek kadar azdır. Velhasıl-ı kelam yani uzun lafın kısası yani long story short. Para olmadan ve çalışmadan olmuyor, olmayacak ve olmaz.Para para diyerek kimsenin başının etini yemeye gerek yok tabi ama çalışkan ve sorumluluk sahibi olmak ve birbirine azıcık destek olmak fazlasıyla yeterli. Ha birde karşındakine güveneceksin kardeşim. Güvenmiyorsan milletin vaktini boşa harcamayacaksın. Zamanın ne kadar hızlı akıp gittiğini tekrar etmeye gerek var mı? Sonra işler sarpa sardığında aklın nerdeydi diye sorarlarsa şaşırma. Dememiz o ki ince eleyip sık dokumak ve kılı kırk yarmak gerek bazen. Her ne kadar kavun gibi altını koklayıp anlaşılmasada, aradığınız kişinin o olduğunu anlamak için biraz çaba şart. Baktın kavga çıktı hemen olay mahalini terket demiş tecrübe sahibi çiftler. Tecrübe neydi? Tecrübe emekti? Tecrübe neydi? Tecrübe istediğinizi alamadığınız zaman elde ettiğiniz şeydi.Şimdi harekete geçin ve gidip istediğinizi almak için çaba sarfedin.Unutmayın ! Gezen tilki yatan aslandan iyidir.


 

 

* Yorumlar

Sosyal Ağ
Geri Bildirim Formu
* Kişi : Belirsiz
* Tür :
gelingeliyor reklam

Kişiler