alexa gelingeliyor.com
GELİNGELİYOR'U FACEBOOK'DA

Evde Tasarruf Yapmanın Yolları

<< Geri 19-08-2016 05:36

By: Admin

Teknoloji artık iyiden iyiye hayatımıza yön vermeye başladı. Sabah gözümüzü açar açmaz sosyal medya hesaplarımızı kontrol etmeden duramaz olduk. Elektronik eşyalarda da son hız hayatımızı kolaylaştırmaya, işlerimizin kısa sürede bitmesine olanak sağlamakta. Tabii biz hanımların bazı şikayetçi olduğu noktalar yok değil. Her bayanın aklından geçen bir kaç şey var mesela, “Çamaşır makinesi neden benim çamaşırları doldurmamı bekliyor? Kirli sepetinden alsın çamaşırları yıkasın beni uğraştırmasın.” yada “ Bulaşıklar tezgahın üzrinde işte! Al  diz yıka hep ben, hep ben yoruldum.” Tarzında şikayetlerimiz olmuyor değil. Yakın zamanda bu aklımızdan geçirdiklerimizde gerçekleşecek inşallah dört gözle beklemedeyiz. Belkide elektronik eşyalar kalkacak, yerine daha başka şeyler çıkacak. Heyecan dorukta bakalım ilerleyen zamanlarda neler çıkacak karşımıza. Evde kullandığımız elektronik eşyalar her ne kadar hayatımızı kolaylaştırsada, gelen elektrik faturasıyla bizi şoktan şoka sokmaktada büyük bir usta olduklarını söylemeden geçemeyeceğim. Peki bu yüksek faturaları nasıl azaltabiliriz. Ne yaparsak faturaların yüksek gelmesini engelleriz? Evde en çok kullandığın  elektronik eşyaların, faturana ağır yükler yüklemesini nasıl engelleyebilirsin. Hadi birlikte öğrenelim. Yaptığımız hatalar nelermiş.

 

 

Çamaşır makinesi; Yaptığımız en büyük hatalardan biri makine tam dolmadan çalıştırmak. Tam dolu olmayan çamaşır makinesi gereğinden fazla enerji tüketimi yapmakta. Kullandığınız makinenizin kapasitesini aşmayacak şekilde doldurarak çalıştırmalıyız. Çamaşır makinesi kapasitesine göre doldurulduğu zaman daha az enerji harcar ve 90 derecelik su kullanmak yerine 30-40 derecelik ılık su kullanmak ilk tercihlerimiz arasında olmalı. Seçeceğin yüksek sıcaklığa ulaşabilmek için enerjinin  %90  nı bunun için kullanılacak.

 

 

 

Kurutma makinesi; Kurutma makinesi kullanıyorsanız eğer, öyle iki üç çamaşırı kurutmak için makineyi asla çalıştırmayın. Yine çamaşır makinesinde olduğu gibi kapasitesine göre çamaşırları kurutmayı tercih edin. Bu sayede hem tasarruf etmiş hemde makinenin ömrünü uzatmış olacaksın.

 

 

 

Bulaşık makinesi; Çamaşır makinesinde olduğu gibi bulaşık makinesinde de aynı hatayı yapıyoruz. Ya çok dolmadan çalıştırıyoruz yada gereğinden fazla doldurarak. Bulaşık makinesine fazla yüklenmeden bulaşıkları doldurmak ve 60 derecelik ısıda su kullanmak daha doğru olacak.

 

 

 

Buzdolabı; Buzdolabına koyduğun yemeklerin ağzının kapalı olmasına özen göster. Yine burdada kapasitesinden fazla doldurma dolabı. Aşırı dolum yaptığın zaman ister istmez buzdolabı içindekileri soğutmak ve korumak için yine gereğinden fazla enerji tüketecek. Buzdolabını +5 derece, derin donrucu kısmını -18 dereceye ayarlaman yeterli olacak.  Dondurucu kısmında buz kalınlığının 7 milimetreyi geçmemesine ve buzdolabının güneş görmeyen yerde olmasına dikkat et.

 

 

 

Fırın; Fırın kullanımında çok fazla ön ısıtma yapmak yine faturayı yükseltecek. İnternet ortamından aldığımız tariflerde hep fırına ön ısıtma yapılması istendiği için bizde yaptığımız yemeklerin, pasta, böreklerin lezzetli olmasını istediğimiz için bu uygulamayı mutlaka yapıyoruz. Yapılan yemeklerde yada pasta, böreklerde ön ısıtma şartsa 10 dk geçmeyecek şekilde uygulamaya özen göstermeliyiz.

 

 

 

Ocak; Bazen yemek yaparken kendimizden geçtiğimiz doğru. Yemekler güzel olsun diye saatlerce pişirmekten çekinmiyoruz. Aslında saatlerce pişirme yapmak yerine, buharlı ve basınçlı tencereler kullanmak bize hem zamandan hemde enerjiden tasarruf yaptıracak ve yiyecekler besin değerini kaybetmeyecek.

 

 

 


Ütü; Ütü yapmayı pek sevdiğimiz söylenemez. Bizim için en büyük kabuslardan biridir ütü yapmak. Ama biz yapmazsak kim yapacak? Ütü kullanırken kurutucu gücü az, buhar gücü yüksek ütüler tercih etmemizde fayda var. bu tarz ütülerin enerji tüketimi diğerlerine göre daha azdır. Ütü bitmeden fişten çekerek kalan bir, iki çamaşırı ütüleyebilirsin. Ütünün sıcaklığı kalan çamaşırı ütülemeye yetecektir. Ve son olarak çamaşırları ütülerken nemli şekilde ütülemeyi unutma.

 

 

 

Kombi; Kışın en çok kullanılan elektronik eşyalardan biride kombi. Kış gelmeden bakımını yaptırmayı unutmayın. Kombiyi sürekli açıp kapatmak yerine, belli bir ısıda tutmak, peteklerin üzerine çamaşır atmamak tasarruf yapmanı sağlayacak.

 

 

 

Ampuller: Bakınca “ bu küçücük şey ne kadar elektrik yakacak? “ Dediğini duyar gibiyim. Ama onlar görünmez enerji tüketicileri.  Normal ampul yerine enerji tasarrufu sağlayan ampuller kullanmak en doğrusu. Avizede ki ampul sayısınca ampul takmak yerine 1-2 tane enerji tasarrufu sağlayan ampul takman yeterli olacak.

 

 

 

Elektronik eşyalar; yaptığımız bir diğer hatada elektronik eşyaları direk düğmeden kapatıp bırakmak. Bu şekilde kapatılan elektronik eşyalar enerji tüketmeye devam edecek. Düğmesinden kapatmak yerine direk fişini çekerek kapatmak enerji tasarrufunu arttıracak.  

 

 

 


Zor gibi görünsede aslında çok basit birkaç tasarruftan bahsettik. Gelen her faturada şaşkınlık yaşamak istemiyorsan, tavsiyelerimize kulak vermen yeterli. Teknoloji ve teknolojik aletleri doğru kullanarak hayatımızı kolaylaştırmak bizim elimizde. Süprizsiz faturalar sizlerle olsun. Hoşçakalın.

 

 

 

 

* Yorumlar

Sosyal Ağ
Geri Bildirim Formu
* Kişi : Belirsiz
* Tür :
gelingeliyor reklam

Kişiler